گزارشی از مستند «شاهدان آخرالزمان» اثر جوئل ریچاردسون

«شاهدان آخرالزمان: اسرائیل، اسلام و حقایقی آشکارشده از بازگشت مسیحا»[1] عنوان یکی از آخرین تولیدات جوئل ریچاردسون با همکاری موسسه WND است. وی که ماهها در سایت خود به تبلیغ و جمع آوری اعانه برای ساخت این مستند اقدام می کرد، بالاخره از آن رونمایی نمود و جالب آنکه فروش این مستند همزمان و همگام با چاپ آخرین کتاب وی یعنی «وقتی یک یهودی بر جهان حکمرانی می کند: کتاب مقدس در مورد نقش واقعی اسرائیل در برنامه نهایی خداوند چه می گوید؟»[2] بود[3] و عملا محتوای نهایی هردو محصول، لزوم حمایت از اسرائیل جهت تسهیل و تعجیل (!) در بازگشت حضرت مسیح بر جهان بوده است.

 مستند شاهدان آخرالزمان

جوئل ریچاردسون خود این مستند 70 دقیقه ای را نویسندگی و کارگردانی کرده است. وی برای تهیه این مستند حداقل به سه کشور فلسطین اشغالی (اسرائیل)، ترکیه و نیز مصر سفر کرده و با چند کشیش و یا مفسر کتاب مقدس و نیز چند کاهن یهودی –برای تایید نظرات خود- مصاحبه نموده است. نکته جالب آنکه وی در این مستند بخشی از مصاحبه خود در چندسال گذشته با عدنان اکتار[4] استفاده نموده است تا برخی صاحب نظران مسلمان (!) را نیز هم نظر با خود نشان دهد.

در بخشی از نوشته پشت جلد این مستند چنین می خوانیم:

آیا بازگشت عیسی مسیح زودتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید؟ مهمترین نشانه های پیشگویی شده که اکنون در زمین در حال رخ دادن است، چیست؟ بنابر مستندات و پیشگوییهای کتاب مقدس، چه اتفاقاتی پس از انقلاب عربی در خاورمیانه رخ خواهد داد؟ چه وقایع دیگری در کتاب مقدس در مورد این دوران پیشگویی شده و کمتر کسی از آن مطلع است؟

مستند «شاهدان آخرالزمان» شما را به سفری عالی به قلب جهان کتاب مقدس می برد و با شما تا خط اول انقلابهای خاورمیانه همراه می شود تا پاسخهایی تکان دهنده را برای سوالات بالا کشف کند. با فیلمبرداری از چندین کشور و استناداتی متعدد از رهبران جهانی مسیحی، کشیشان، الهی دانان و مبلغان مذهبی، «شاهدان آخرالزمان» اثبات می کند که کدامیک از پیشگوییهای کتاب مقدس در مورد آخرالزمان هم اکنون در زمین در حال رخ دادن است و باید در انتظار چه وقایع دیگری در آینده باشیم.

 مستند شاهدان آخرالزمان

ریچاردسون در این مستند به 8 نشانه آخرالزمانی اشاره می کند که به زعم وی کتاب مقدس به عنوان نشانه های پیش از آمدن عیسی مسیح در آخرالزمان مطرح نموده و اکنون محقق شده و یا در حال تحقق هستند. این 8 نشانه عبارتند از:

 1. تشکیل دوباره دولت اسرائیل در سال 1948: ریچاردسون همچون بسیاری کشیشان صهیونیست مسیحی، اشغال فلسطین توسط صهیونیستها در سال 1948 و تشکیل دولت غاصب اسرائیل را نشانه ای خدادادی از آخرالزمان و بازگشت مسیح قلمداد می کند.
 2. تمایلات همگانی (!) به بازسازی معبد سلیمان: جالب آنکه وی حتی معتقد است بسیاری مسلمانان نیز خواهان ساختن این معبد هستند و در این راه از کلام عدنان اکتار شاهد می آورد!
 3. ظهور پیامبران دروغین و منجی مسلمانان (مهدی): ریچاردسون در دو کتاب پیشین خود درصدد اثبات این ادعا بوده که منجی مسلمانان (مهدی) همان ضدمسیح کتاب مقدس است و پیامبری که همراه مهدی می آید، پیامبری دروغین است. وی در این مستند عینا همان مطالب را تکرار می کند.
 4. باب 11 کتاب دانیال نبی و بهار عربی: وی مدعی است ظهور شورشهایی در کشورهای اطراف فلسطین (اسرائیل) در باب 11 کتاب دانیال از جمله کتب عهد عتیق پیشگویی شده است.
 5. باب 19 کتاب حزقیال نبی و مصر: او وقایع چندسال اخیر در مصر (ظهور و سقوط اخوان المسلمین و مرسی) را نیز به پیشگوییهای باب 19 حزقیال مرتبط می داند.
 6. ظهور ترکیه قدرتمند: ریچاردسون تشکیل کشوری در شمال فلسطین (اسرائیل) در آخرالزمان را از جمله پیشگوییهای کتاب مقدس می شمارد و آنرا بر قدرت گرفتن اردوغان و حزب وی و آرزوی او برای خلافت و تشکیل مجدد امپراطوری عثمانی تطبیق می دهد.
 7. ظهور داعش در عراق و سوریه: ریچاردسون ظهور داعش را نیز از پیشگوییها می شمارد.
 8. ظهور یهودی ستیزی و ضدیت با یهودیان در سراسر جهان: ریچاردسون با اذعان به مخالفت جهانی با اقدامات ضدانسانی صهیونیستها در سراسر جهان، در مقام دفاع از اسرائیل و صیهونیسم برآمده و اینگونه مخالفتها را در تناقض با حمایت خدا از یهود (!) دانسته ولی در عین حال ظهور این مخالفتها را نیز از پیشگوییهای کتاب مقدس می داند که در حال وقوع است.

نقد و بررسی

 • این مستند –به خلاف تبلیغات پررنگ خود- از ساختار، سناریو و تصویری جذاب برخوردار نیست و روالی کند و خسته کننده دارد. شاید اشکال بزرگ کار ریچاردسون، اعتماد به نفس بالای وی در کارگردانی و نویسندگی بوده است که از تحسین های متعدد هم مسلکانش به او تلقین شده است!
 • تمایلات صهیونیستی ریچاردسون در این مستند کاملا آشکار است اگرچه او سعی نموده گفته های موردنظر خود را در مصاحبه با برخی شخصیتهای یهودی و مسیحی موجه جلوه دهد.

 ریچاردسون میهمان صدای یهود

عجیب نیست اگر ریچاردسون میهمان دائمی شبکه های حامی اسرائیل باشد!

 • از آنجا که تفسیرها و ایده های ریچاردسون حتی در میان اوانجلیستها مخالفان و منتقدانی دارد، وی نتوانسته از شخصیتهای شناخته شده تر در این حوزه برای اثبات ادعاهایش در این مستند بهره بگیرد.
 • و نکته آخر آنکه نویسنده این سطور از ابتدای مسافرت و تبلیغات ریچاردسون برای ساخت این مستند، نوشته های وی را دنبال می نمود و جالب آن بود که او در جریانات مختلفی همچون پیروزی اخوان المسلمین در مصر و یا شورشهای دو سال قبل در ترکیه، پیشگوییهایی کرده بود که هیچ یک محقق نشد و بلکه عکس آنها نیز اتفاق افتاد. (مانند سقوط مرسی و یا تضعیف شدید جایگاه حزب اردوغان در ترکیه) ولی ریچاردسون با تغییر سناریوی خود از این موارد به راحتی گذشته و حتی متعرض اشتباهات خود در برداشت از کتاب مقدس نشده است!

 

بررسی و نقد: زهیر دهقانی آرانی


[1] - Richardson, Joel, "End times eyewitness: Israel, Islam and the unfolding signs of messiah's return", WND Films, 2014.

[2] - Richardson, Joel, " When a Jew Rules the World: What the Bible Really Says about Israel in the Plan of God", WND Books (March 17, 2015)

[4] - معروف به هارون یحیی نویسنده و شخصیت معروف ترکیه ای و صاحب شبکه تلویزیونی A9. در مورد عقاید و سوابق این شخص سخن بسیار است که مجالی در این نوشتار بر آن نیست.

/ 0 نظر / 183 بازدید