گروههای تکفیری: ما همچون بن لادن زمینه ظهور مهدی را فراهم خواهیم کرد!

سایت میمری (Memri.org) وابسته به موسسه تحقیقاتی رسانه ای خاور میانه (The Middle East Media Research Institute) است که به تحقیقاتی در زمینه مسائل سیاسی، عقیدتی، اجتماعی و فرهنگی در محدوده خاورمیانه و شمال آفریقا می پردازد. این موسسه -که نهادی مستقل و غیرانتفاعی معرفی شده- در 1998 با تمرکز بر سیاسیتهای آمریکا در خاورمیانه تشکیل یافته و دفتر اصلی آن در واشنگتن می باشد و شعبه های مختلفی در پایتخت کشورهای مختلف جهان دارد. پژوهشهای میمری به زبانهای مختلف جهان ترجمه و در سایت منتشر می شود. این سایت در مورد هریک از کشورهای منطقه خاور میانه –از جمله ایران- بخشی مجزا دارد و به خبرها و تحلیلها در مورد آن کشور می پردازد.

ویدیوی زیر که در 23 آوریل 2014 (29 فروردین 1393) در این سایت گذاشته شده حاوی مطالب جالبی است (متاسفانه به دلیل مسائل فنی امکان گذاشتن این ویدیو در وبلاگ وجود ندارد) که توصیف آن در ادامه می آید:

ویدیوی النصره

"نبرد برای آزادی غرب تل احمر در حومه شهر قنیطرة‎"

ستونی از مجاهدان جبهه النصره که بر شاخه های زیتون قدم می گذارند و صدای تیراندازی در پس زمینه شنیده می شود. آنها از کوهها بالارفته و سلاحها و پرچم سیاه خود را بالا می برند. مبارزانی از جبهه النصره در سنگرهای دشمن اجساد سربازان ارتش علوی سوریه را می یابند.

روحانی جبهه النصره سخن می گوید: ای امت اسلام، بنگرید که فرزندان شما تاریخ را نه با جوهر و کاغذ بلکه با خون خود می نویسند. امروز ما در خط مقدم دفاع از امت اسلامی هستیم. ما در حال جنگ با اتحادی صفوی-شیعی هستیم که از قم تا حومه جنوب بیروت کشیده شده است و ما در حال مبارزه با اتحاد صهیونیستی-صلیبی هستیم که کشورهای مسلمان را اشغال کرده اند.

سامی العریدی[1] مقام مذهبی ارشد جبهه النصره ادامه می دهد: الحمدلله پرچم ما بر فراز این منطقه بلند شده است. اولین کسی که در این کشور این بیرق را بلند کرد شیخ اسامه [بن لادن] بود که خداوند او را در بهشت پذیرایی کند. این پرچم از پهلوانی به دست پهلوان دیگر دست به دست می شود تا آنکه در نهایت به دست محمد بن عبدالله –مهدی- برسد. انشاء الله این پرچم تا رسیدن به دست مهدی بر زمین نیفتد. دوران نبردهای بزرگ پس از 11 سپتامبر آغاز شده است.

به خدا سوگند، این صحنه ما را به یاد شیر اسلام، شیخ و سرور مجاهدان، اسامه بن لادن می اندازد. من از خداوند می خواهم او را در بهشت بپذیرد و بهترین پاداش را به خاطر جهاد و برافراشتن این پرچم به او بدهد. آمین. قسم به خدا این صحنه ها ما را به یاد شیخ اسامه در کوههای توره بوره افغانستان یا شیخ دکتر ایمن الظواهری و شیوخ دیگر در کنار ما می اندازد. من از خداوند می خواهم جهاد ایشان را بپذیرد.

"ما زندگی خود را در راه شریعت فدا می کنیم"

در مورد موضوع بالا توجه به چند نکته ضروری است:

1-      استفاده طالبان و گروههای انشعاب یافته از آن از روایات آخرالزمانی و پررنگ بودن مهدویت در این گروهها قابل توجه و دقت است. اگرچه می توان این موضوع را به عنوان شاهدی بر باور غالب فرق اسلامی به مهدویت مورد استناد قرار داد، ولی سوء استفاده گروه های افراطی از این باور متاسفانه سبب لوث شدن و منفی شدن این مفاهیم در میان جهان غرب شده است که نمونه آن مشابهت دادن بن لادن و حرکت او به امام مهدی ع است. با توجه به اینکه بن لادن چهره ای بسیار منفور در میان مردم کشورهای غربی است، این تشبیه باعث انزجار و دوری غربیان از باور مهدویت گشته است.

2-      تکیه شدید گروههایی همچون النصره به آماده سازی ظهور مهدی ع، این گمان را تقویت می نماید که زمینه ظهور مدعیان مهدویت در میان این گروهها در حال فراهم شدن است که با توجه به نگاه خاص اهل سنت به امام مهدی ع و اعتقاد به مهدویت نوعی (و نه شخصی)، این امر اهمیت بیشتری پیدا می کند.


[1] - سامی محمود العریدی (ابومحمود شامی) متولد 1973 در اردن است وی تحصیلات دانشگاهی خود تا فوق لیسانس در اردن و دکترای خود در رشته احادیث نبوی در سال 2001 از دانشگاه بغداد اخذ نموده است. وی هم اکنون از رهبران ارشد مذهبی گروه تکفیری جبهه النصره می باشد

/ 0 نظر / 88 بازدید