آیا غرب در جهت سوء استفاده از نگاه آخرالزمانی داعش علیه اسلام است؟

داعش (دولت اسلامی عراق و شام با نام انگلیسی ISIS که مخفف Iraq & Shaam Islamc State می باشد) گروهی است که به مدد تحولات سوریه و کمک گرفتن از برخی دولتهای عربی و تسلط بر بخش قابل توجهی از سوریه و عراق، داعیه تشکیل خلافت اسلامی را عَلَم نموده و نماد خود را همان پرچم طالبان –پرچمی سیاه با علامت مهر پیامبر اکرم ص بر میان آن- به نمایش گذاشته است. تفاوت عمده داعش با اسلاف خود را می بایست در 2 امر عمده دانست: 1- خشونت فوق العاده 2- استفاده گسترده از رسانه. در زمینه مورد دوم کافی است به فضای مجازی سری بزنید و انواع تولیدات رسانه ای این گروه –اعم از کلیپ، مقاله، کتاب و ...- را مشاهده فرمایید. نکته جالب اینکه این تولیدات جذابیت بصری بسیار بالایی داشته و به زبانهای گوناگون تولید و پخش می گردد.

همانگونه که گفته شد در بسیاری از این تولیدات، داعش سعی در پررنگ کردن نقش خود در آخرالزمان و تشکیل خلافت اسلامی است. نکته مهم در این نوشتار توجه و بزرگنمایی این جنبه از رفتار طالبان توسط نویسندگان و رسانه های غربی است.[1] به دو نمونه از تولیدات اخیر این گروه با رویکرد مذکور توجه فرمایید:

1-     داعش، ارتش امام مهدی (ISIS Imam mahdi army)

این عبارت، عنوان ویدیویی است که انعکاس وسیعی در فضای مجازی داشته و  در شبکه های مختلف اشتراک ویدیو همچون youtube و dailymotion و vimeo منتشر شده است.[2] در این کلیپ که با کیفیت بالایی تولید شده و در صدد نمایش پیروزیها و قدرت بالای داعش در عراق و سوریه است، با سرودی همراه شده که جالب توجه است:

 امتی قد لاح فجر

أُمّتی قَدْ لاحَ فَجرٌ فَإرقُبی النصر المُبین
دَولةُ الإسلام قامَت بدِماء الصّادِقین
دَولةُ الإسلام قامَت بِجهاد المُتّقین
قدّموا الأرواح حَقّا بِثَباتٍ ویَقین
لِیُقامَ الدّین فیها شَرعُ ربّ العالمین

أمّتی فَإستَبْشری لا تَیأسی النّصْرُ قِریب
دَولةُ الإسلام قامَت وَبدا العزّ المَهیب
أشْرقَت ترسُم مجْدا وإنتهى عهْد الغُروب
بِرجالٍ أوفِیاءٍ لا یهابون الحروب
صاغُوا مجْداً خالِداً لا لَیس یَفْنى أو یغیب

إمّتی الله مَولانا فَجودی بالدّماء
لنْ یعود النّصرُ إلّا بِدماء الشّهداء
منْ مَضَوا یَرجونَ مَولاهم بدارِ الأنبیاء
قَدّموا الأرواحَ لله وللدّین فِداء
أهلُ بَذْلٍ وعَطایا أهلُ جودٍ وإباء

أمّتی فَإستَبْشری قَد أشْرَقت شَمْسُ الصّمود
وَلَقد سِرنا جموعاً لِرُبى المَجْدُ التَّلید
لِنُعید النّور والإیمانَ و العزَّ المَجید
بِرجالٍ طَلّقوا الدُّنیا وفازوا بالخُلود
وأعادوا أمّةَ الأمجادَ والنّصْر الأکید

 

2-                 مجله دابق (DABIGH): دابق نام مجله ای به زبان انگلیسی است که به فرمت pdf در پهنه وب پخش گسترده ای داشته و تاکنون دو شماره از آن (شماره 1 و 2 رمضان 1435) منتشر شده است.[3] (مجله شماره 1 را از اینجا و شماره 2 را از اینجا می توانید دانلود نمایید)

نام مجله (دابق) از حدیثی برداشت شده که در کتاب صحیح مسلم و به روایت ابی هریره از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است:

لاتقوم الساعة حتى تنزل الروم بالأعماق - أو بدابِقَ - فیخرج إلیهم جیش من المدینة من خیار أهل الأرض یومئذ ...[4]

در این روایت  -که از احادیث آخرالزمانی به حساب می آید- عنوان شده که پیش از قیامت جنگی بین گروه برگزیده ای از مسلمانان با اهل روم (غربیان) در سرزمین "اعماق" یا "دابق" صورت خواهد پذیرفت. چنانچه غالب مفسرین از جمله النووی گفته است[5]، این دو سرزمین مکانهای معروفی در حوالی حلب هستند. شاید به همین دلیل نیز باشد که داعش به مناطق سوریه و شهر حلب توجه فوق العاده ای دارد.

 چند ویژگی این مجله که آنرا از نمونه های مشابه آن مجزا نموده عبارت است از:

  1. کیفیت بسیار بالای تولید
  2. زبان انگلیسی
  3. استفاده گسترده از عکسهای اعضا و فعالیتهای داعش
  4. تلاش شدید برای محبوب و معصوم جلوه دادن داعش

دابق 1دابق 2

مجلات شماره اول و دوم دابق

نگاهی کوتاه به صفحات این مجله نشان می دهد گردانندگان آن در صدد کسب محبوبیت و مقبولیت در میان مسلمانان هستند و در این راه از عناوین جذابی همچون "بازگشت خلافت"، "امامت، ملت و روش ابراهیم"، "عصر جدیدی از قدرت و صلابت مسلمانان فرا رسیده است"، "در این طوفان روزگار، باید به کشتی خلافت پناه برد" و ... بهره گرفته است. نکته مهم در این رابطه استفاده از نمادها و احادیث آخرالزمانی است که در صفحات مختلف این مجله قابل مشاهده است. به عنوان مثال در انتهای شماره دوم از این مجله حدیث ذیل نوشته شده است:

 حدیث دابق

"... تغزون جزیرة العرب فیفتحها الله ثم فارس فیفتحها الله ثم تغزون الروم فیفتحها الله ثم تغزون الدجال فیفتحه الله ..."[6] شما با ساکنان جزیره العرب می جنگید و آنجا را فتح می کنید سپس با فارس می جنگید و آنرا نیز فتح می نمایید و نیز با روم جنگیده و بر آنجا هم مسلط می شوید و در نهایت با دجال خواهید جنگید و بر او پیروز خواهید گشت...

 همانگونه که گفته شد توجه برخی نویسندگان غربی به این تولیدات رسانه ای داعش قابل توجه و تأمل است از جمله تیموتی فرنیش در دو مطلب جداگانه در سایت خود (اینجا و اینجا) به تجزیه و تحلیل مجلات دابق می پردازد.


[1] - به عنوان مثال به مقالات متعدد سایت جوئل ریچاردسون (JoelsTrumpet.com) یا جوئل روزنبرگ (flashtrafficblog.wordpress.com) و یا دیگر نویسندگان غربی فعال در این عرصه مراجعه فرمایید.

[2] - لازم به ذکر است با اینکه تا چندی پیش ویدیوی مذکور را با همین عنوان () در یوتیوب و سایتهای دیگر موجود بود (مثلا  در http://www.viteo.co/isis-imam-mahdi-army-xMhsz9miuNx02rM.html ) ولی ظاهرا به دلایلی (!) این ویدیو از سایت حذف گردیده است ولی با عناوین دیگر مثلا " ISIS  امتی قد لاح فجر" در این سایتها موجود است. به عنوان مثال ر ک:  http://www.youtube.com/watch?v=bajDUVoKntQ  جالب آن است که این ویدیو در سایتهای ایرانی نیز گذاشته شده است! (www.aparat.com/v/1aPQb/نشید_زیبای_امتی_قد_لاح_فجر تاریخ مراجعه 1/6/93)

[3] - لازم به ذکر است پیش از این مجلاتی با نام  Islamic State Reports توسط داعش انتشار می یافت که اکنون با نام و طرحی جدید عرضه می شود. یکی از این مجلات را می توانید در آدرس زیر ببینید:

#page/n0/mode/2up>https://archive.org/stream/ISRIssue3/ISR%20Issue%203#page/n0/mode/2up

[4] - صحیح مسلم کتاب الفتن و اشراط الساعه باب فی فتح قسطنطینیة وخروج الدجال ونزول عیسى ابن مریم ح 2897

[6] - صحیح مسلم کتاب الفتن و اشراط الساعه باب ما یکون من فتوحات المسلمین قبل الدجال ح 2900

/ 0 نظر / 89 بازدید